Test oddechowy na obecność Helicobacter pylori

Test oddechowy wykrywający obecność Helicobacter pylori to badanie niezwykle proste i skuteczne. Dzięki testowi oddechowemu szybko otrzymuje się informację czy badany jest zakażony bakterią Helicobacter pylori, co jest nie bez znaczenia przy postawieniu prawidłowej diagnozy w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Wzdęcia, biegunki, bóle brzucha? To mogą być objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jej obecność potwierdzała dotychczas gastroskopia. Obecnie istnieje już bezinwazyjna metoda wykrycia tej bakterii – test oddechowy

 

Jak przebiega test oddechowy na Helicobacter?

Pacjent wykonujący test powinien być na czczo (w niektórych przychodniach proszonym jest się także o nie mycie przed wykonaniem badania zębów). Uwaga! Test można przeprowadzić dopiero cztery tygodnie od zakończenia ostatniej kuracji lekami przeciwbakteryjnymi i dwa tygodnie od ostatniej dawki środków przeciwwydzielniczych.
Na wykonanie testu należy zarezerwować sobie ok. 45 minut. W pierwszej kolejności pacjent dmucha przez słomkę do dwóch probówek. Posłużą one do określenia tzw. “wartości wyjściowych”. Następnie proszony jest o wypicie 200 ml soku pomarańczowego lub roztworu 1 g kwasu cytrynowego rozpuszczonego w 200 ml wody. Natychmiast po wypiciu soku trzeba wypić także roztwór testowy zawierający rozpuszczone w 30 ml wody sproszkowane 75 mg mocznika. Po pół godzinie test z dmuchaniem do probówek przeprowadzany jest ponownie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie powinno wywoływać żadnych działań niepożądanych. Wyniki testu można odebrać zazwyczaj po ok. 3 dniach.

Jak działa test oddechowy?

Badanie określa indywidualną ilość wydychanego w powietrzu węgla 13C. W wypijanym w drugiej części badania moczniku zawarty jest węgiel 13C. Kiedy ponownie zostaną pobrane próbki wydychanego powietrza będzie można zmierzyć ilość zawartego w nich węgla 13C i porównać ją z pierwszymi próbkami. Infekcję Helicobacter pylori oznaczać będzie różnica między wartością wyjściową 13C a wartością określoną po 30 minutach większa niż 4 promile.